Uroczystość Bożego Narodzenia

SŁOWO BISKUPA RADOMSKIEGO NA BOŻE NARODZENIE 2022
Moi Drodzy!
Uroczystość Narodzenia Pańskiego pozwala nam na nowo przeżyć tajemnicę bliskości Boga i zawierzyć Jego opiece nasze życiowe sprawy. Dziękuję wam za ofiarne i pełne duchowej troski przeżycie czasu Adwentu. Tak wiele dzieci, młodzieży i starszych osób przyjęło z ufnością wołanie św. Jana Chrzciciela, aby odnowić swoje życie i umocnić wiarę. Wasze uczestnictwo w Mszach Świętych roratnich, refleksja rekolekcyjna i przyjmowane sakramenty sprawiły, że staliście się także zwiastunami i opiekunami dzieł Boga w życiu innych ludzi. Dziękuję kapłanom, którzy z oddaniem św. Józefa stali się opiekunami tajemnic Boga w życiu wiernych i poprzez swoja posługę pomogli im odnaleźć i odnowić osobistą więź z Bogiem. Niech macierzyńskie oddanie i wstawiennictwo Matki Bożej będzie wsparciem dla wszystkich rodzin, a szczególnie niech umacnia tych, którzy doświadczają trudności i tracą nadzieję wobec przeżywanych wyzwań.
Dla całej wspólnoty diecezji radomskiej i tych, którzy jednoczą się z nami, wypraszam mocy Bożego błogosławieństwa i życzę, abyśmy odnowili nasze życie z Bogiem, umocnili jedność w naszych rodzinach, parafiach i całej wspólnocie Kościoła radomskiego oraz stali się świadkami Boga dla innych. Niech słowa „Orędzia z groty betlejemskiej” pomogą nam dobrze przeżyć piękny czas Narodzenia Pańskiego:
Narodziłem się nagi, mówi Bóg, abyś ty potrafił wyrzekać się siebie samego.
Narodziłem się ubogi, abyś ty mógł uznać Mnie za jedyne bogactwo.
Narodziłem się w stajni, abyś ty nauczył się uświęcać każde miejsce.
Narodziłem się bezsilny, abyś ty nigdy się mnie nie lękał.
Narodziłem się z miłości, abyś ty nigdy nie zwątpił w moją miłość.
Narodziłem się w nocy, abyś ty uwierzył, iż mogę rozjaśnić każdą rzeczywistość spowitą ciemnością.
Narodziłem się w ludzkiej postaci, mówi Bóg, abyś ty nigdy nie wstydził się być sobą.
Narodziłem się jako człowiek, abyś ty mógł stać się „synem Bożym”.
Narodziłem się prześladowany od początku, abyś ty nauczył się przyjmować wszelkie trudności.
Narodziłem się w prostocie, abyś ty nie był wewnętrznie zagmatwany.
Narodziłem się w twoim ludzkim życiu, mówi Bóg, aby wszystkich ludzi zaprowadzić do domu Ojca.                                                                                 Wasz biskup Marek
 

 

l. Niech te Święta dla wszystkich Drogich Parafian i Gości będą pełne błogosławieństwa Bożego i miłości, którą przynosi ze sobą Boży Syn do naszych rodzin i serc każdego z nas.
2. Jako wspólnota parafialna otrzymaliśmy świąteczne życzenia od różnych instytucji i osób, za które dziękujemy życząc wiele łask od Bożej Dzieciny
3. Niech przejawem przeżywania tych świąt będzie wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek. To piękny polski zwyczaj, niestety, coraz bardziej zanikający w naszych rodzinach.
4. Bardzo dziękuję za tak liczną obecność na „roratniej drodze do Betlejem”, na której cały czas był z nami ks. Damian, Niektórzy nie opuścili ani jednego dnia. Pewnego zaś poranka, do owczarni poprowadził nas sam ks. bp Marek Solarczyk. Dziękujemy za pełne magii i radości świąteczne ubieranie kościoła – p. kościelnemu Sebastianowi Łukawskiemu wraz z małżonką Edytą – za przygotowanie choinek, p. Agnieszce Skrok – za całościowy wystrój, p. Stanisławowi Zielińskiemu – za zrobienie pięknego żłóbka, oraz ogromnej ilości ministrantów, dzieci, młodzieży oraz ich rodzicom – za stworzenie niezwykłego klimatu Bożonarodzeniowego.
5. Oktawa Bożego Narodzenia jest bogata w liturgiczne wspomnienia. W drugi dzień uroczystości Narodzenia Pańskiego tradycyjnie czcimy Św. Szczepana, pierwszego męczennika. Tradycyjnie nasze ofiary składamy na KUL. Zaś we wtorek, wspominamy Św. Jana Apostoła. Jego Prolog o Słowie, które stało się Ciałem, jest wyróżniającym się tekstem w bożonarodzeniowej liturgii słowa. W środę, 28 grudnia, wspominamy Świętych Młodzianków Męczenników. Niech będzie to okazja do gorliwszej modlitwy w intencji poszanowania nienarodzonego jeszcze życia. Zaś w piątek, 30 grudnia, obchodzimy święto Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa. Wspólnie będziemy prosić przez Ich orędownictwo o świętość naszych rodzin. Szczególnie na Mszę św. o godz. 17.00 są zaproszeni małżonkowie przeżywający swe jubileusze. W następną niedzielę będziemy obchodzić uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki – pierwszy dzień Nowego Roku kalendarzowe. Są jeszcze wolne intencje na ten dzień.
6. Wizytę duszpasterską rozpoczniemy od poniedziałku – 2 stycznia 2023 r. ale już dziś, dzięki pomocy państwa Sołtysów, podamy jej najbliższy harmonogram. (zamieszczony poniżej). Ks. Proboszcz, wyjątkowo tylko raz, zgodnie z wolą ludzi, pragnie sam odwiedzić Parafian, aby zanieść do Waszych domów błogosławieństwo Boże. Ten czas niech posłuży wspólnej modlitwie, ale także lepszemu wzajemnemu się poznaniu. Niech będzie też okazją do rozmowy o naszej codzienności i sprawach całej wspólnoty parafialnej. Każdego dnia początek kolędowania od godz. 9.00 do końca danej trasy. Składane przy tej okazji ofiary zostaną przeznaczone na potrzeby bardzo kosztownego remontu domu parafialnego, w którym już tak wiele prac podjęto.
7. Już dziś pragniemy zaprosić na „Wieczór Bożego Narodzeniaw niedziele 8 stycznia o godz. 16.00 – będzie Msza św. bez kazania, konkursy: kolęd i na najładniej wykonaną szopkę oraz „Współczesne jasełka” w wykonaniu naszej grupy teatralnej, na których, niewykluczone, że pojawi się nasz pasterz. – bp Marek, który też wprowadzi nas w czas Nowego Roku odprawiając Mszę św. o północy z 31 grudnia na 1 stycznia 2023 r.
8. W poszerzonym 100 stronicowym świąteczno – noworocznym Gościu Niedzielnym min: o Bożym Narodzeniu, a w dodatku radomskim o – pasterzu na roratach w Małęczynie. Cena 15 zł.
9.  Bóg zapłać za ofiarowane dary kulinarne w tym czasie przez KGW z Klwatki Królewskiej, p. Agnieszkę, i p. Stanisława, oraz ofiarę tego tygodnia: 300 zł – od p. Grzyb z ul. Szkolnej
10. Spotkania tego tygodnia: schola młodzieżowa – piątek 18.00, sobota – 9.00 – ministranci, 10.00 – kandydaci, 11.00 – schola dziecięca
11. Przyszłych Nowożeńców, Solenizantów i Jubilatów tego tygodnia polecamy opiece Świętej Rodziny! Zdrowaś Maryjo…

 

Harmonogram wizyty duszpasterskiej
2 – 14 stycznia 2023 r.
Poniedziałek – 2 stycznia – Janów
Od. 1c do nr. 19
Wtorek – 3 stycznia – Janów
Od nr. 21 do nr. 44
Środa – 4 stycznia – Janów
Od nr. 44 a  do nr. 82
Czwartek – 5 stycznia – Kiedrzyn
Od zakrętu na Zwoleń, wszystkie domy po prawej stronie, oraz 3 domy z Klwatki oraz wszystkie domy w Kiedrzynie przy ul. Lubelskiej
Sobota – 7 stycznia – Lasowice
Od nr. 1  do p. sołtysa nr. 36
Poniedziałek – 9 stycznia – Kiedrzyn
Od sklepu do nr. 40
Wtorek – 10 stycznia – Kiedrzyn
Od skrzyżowania dróg do nr.  86a
Środa – 11 stycznia – Lasowice
Od drogi krajowej 12 do p. sołtysa
Czwartek – – 12 stycznia – Lasowice
Przy stacji, Przy komisach
Piątek – 13 stycznia – Maków Wieś – od godz. 16.00
Ul. Grota Roweckiego, Błękitna
Sobota – 14 stycznia Maków Osiedle – od 9.00
Ul: Olchowa, Turkusowa, Diamentowa, Leśna, Zielona, Piękna, Orzechowa i Osiedle