Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki – Nowy Rok

1. W pierwszy dzień Nowego Roku Pańskiego 2023 Kościół celebruje liturgiczną uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki. Dziś stajemy obok Maryi, prosząc Boga o błogosławieństwo dla naszych rodzin, dla ojczyzny i całego świata.
2. W Betlejem aniołowie głosili chwałę Boga i „pokój ludziom dobrej woli”. Maryja, wydając na świat Bożego Syna, staje się Królową Pokoju. Dlatego dzisiejsza uroczystość Bożej Rodzicielki z inicjatywy papieża Świętego Pawła VI jest obchodzona jako Światowy Dzień Modlitw o Pokój. Potrzebujemy pokoju, szczególnie, że okrucieństwo wojny mamy przed swymi oczami, szczególnie u naszych sąsiadów.
3. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek miesiąca – dzień szczególnego dziękczynienia za dar Eucharystii i kapłaństwa oraz modlitwy o nowe powołania do służby w Kościele także z naszej wspólnoty parafialnej; Zapraszamy na Eucharystię w tej intencji i od razu po niej na adorację Najświętszego Sakramentu prowadzoną przez grupę modlitewną,
4. Pierwszy piątek miesiąca – to dzień Komunii Św. wynagradzającej Bożemu Sercu za wszystkie grzechy nasze i świata Spowiedź podczas Mszy Świętych. Z racji uroczystości nie ma tego dnia wyjazdu do chorych. Tego dnia, 6 stycznia, przypada uroczystość Objawienia Pańskiego, w naszej tradycji zwana świętem Trzech Króli, która przypomina, że Syn Boży przyszedł do ludzi wszystkich narodów, ras i języków. Tego dnia w kościele pobłogosławimy kadzidło i kredę, którą – zgodnie z dawnym polskim zwyczajem – na drzwiach naszych domostw kreślimy pierwsze litery imion Mędrców ze Wschodu: Kacpra, Melchiora i Baltazara: C + M + B, dodając cyfry Roku Pańskiego, co tłumaczymy się też jako prośbę, aby Chrystus pobłogosławił nasz dom: „Christus mantionem benedicat”. Takie oznakowanie drzwi naszych domów posiada rangę świadectwa wiary wobec innych ludzi, którzy tego świadectwa oczekują. W uroczystość Objawienia Pańskiego obchodzimy Światowy Dzień Pomocy Misjom i Misyjny Dzień Dzieci. Dlatego ofiary tacę będą przeznaczone na Krajowy Fundusz Misyjny. Piękną tradycją związaną z tą uroczystością staje się też organizowany Orszak Trzech Króli. Jest to wspaniała publiczna manifestacja wiary i radości z przyjścia Zbawiciela na świat.
5. W pierwszą sobotę oddajemy się Niepokalanemu Sercu Bożej Matki. Adoracja Najświętszego Sakramentu po Mszy św. o g. 15.00.
6. W następną niedzielę będziemy obchodzić święto Chrztu Pańskiego, które kończy liturgiczny okres Narodzenia Pańskiego. Tego dnia zapraszamy na Wieczór Bożego Narodzenia, który rozpocznie Msza św. bez kazania o 16.00, a potem „Współczesne jasełka” w wykonaniu naszej grupy teatralnej, „Aktorzy Boboży” i konkursy: kolęd i na najładniej wykonaną szopkę. (przynosimy szopki tego wieczoru, co będzie konkurs) Tego dnia będą z nami: Ks. Biskup Marek Solarczyk i Dyrektorzy naszych szkół oraz – jak mamy nadzieję – tłumy Parafian młodszych i starszych.
7. Spotkania tego tygodnia: w uroczystość Trzech Króli, piątek po Mszy św. o 16.00 – grupa teatralna – próba generalna do jasełek, sobota: 9.00 – ministranci, 10.00 – kandydaci, 11.00 – schola dziecięca
8. W naszej Parafii trwają odwiedziny duszpasterskie. Pamiętajmy, że kapłan przychodzi do naszych domów z błogosławieństwem Bożym. Jak się do tej wizyty przygotowujemy? Jak chcemy ją przeżywać, aby była jak najbardziej owocna?
9. W tym tygodniu pożegnaliśmy w naszej wspólnocie parafialnej śp. Bożenę Rutkę, Theodora Quadta, Romana Chmielewskiego, Stanisława Gila, Lucynę Fundowicz. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie…